Základní škola Mnichovo Hradiště, Studentská 895

Prohlášení stávkového výboru

6.11.2019 -K-

Vážení rodiče,

velká část našeho pedagogického sboru se ve středu 6. listopadu připojí k avizované stávce. Škola bude fungovat v omezeném provozu tak, aby bylo postaráno o děti z 1. stupně.

Účast na stávce pro nás znamená možnost aktivně vyjádřit nespokojenost s přístupem vlády ke vzdělávání a k podpoře učitelů. Záleží nám na tom, aby vašim dětem byla zajištěna kvalitní výuka a důstojné podmínky pro její realizaci. Naši politici sice zlepšení situace stále slibují, ovšem ze svých slibů bohužel následně opakovaně ustupují. Současný stav školství je natolik alarmující, že jsme přistoupili k tomuto radikálnímu řešení.

Rok co rok odcházejí učitelé v důchodovém věku a stále chybí kvalifikovaní mladí lidé, kteří by je nahradili. V naší republice, na rozdíl od jiných států, není učitelství prestižním studijním oborem. Chybí motivace pro budoucí učitele a také podpora státu hledat řešení. Tato personální krize se již nyní projevuje např. navyšováním počtu žáků ve třídách. Zajistit dětem individuální přístup je tím pádem stále těžší.

Chceme veřejnost upozornit na to, že:

za pár let může nastat situace, kdy vzdělávat děti bude moci téměř kdokoliv, a že tak může klesat intelektuální úroveň občanů našeho státu;

nejsou nastaveny pracovní podmínky takovým způsobem, aby náš obor nebyl tolik ohrožen syndromem vyhoření;

dobrá myšlenka inkluze je v praxi špatně nastavena.

SPOKOJENÍ UČITELÉ = SPOKOJENÍ ŽÁCI = SPOKOJENÍ RODIČE

Stávkový výbor školy