Základní škola Mnichovo Hradiště, Studentská 895

Ze života školy

Střípky z veseláčského dárečkování

Když za našimi tanečníky zavítá Ježíšek…

Galerie: Střípky z veseláčského dárečkování

Jen tak vánočně ve veselé družině

 

Jakmile nám už Advent pomalu ťukal na dveře, honem jsme vyrobili pár ozdobiček z přírodnin pro stromeček u nás na návsi. Bílili jsme, co se jen dalo – dřevěná kolečeka i šišky a mnohdy taky sebe. Rozloučili jsme se s podzimem a vánoční výzdobou jsme se naladili na kouzelný adventní čas. Čekání na Ježíška jsme si zkrátili zhotovením zářivých lucerniček a stromečků z ovčího rouna. Pak už nám zbývalo jen vyčarovat tu pravou a nádhernou atmosféru, klid a pohodu.

Galerie: Jen tak vánočně ve veselé družině

Podzimní pel mel z veselé družiny

Povede-li se krásný slunný podzim, byl by hřích všechny jeho přednosti nevyužít. Při venkovních drůžových činnostech jsme si dobíjeli energii, radovali se z běžných maličkostí i voňavého a barevného počasí. Užívali jsme si vlaštovkiády, listobraní, pomohli jsme s úklidem v okolí školy. Jakmile nám počasí ukázalo i svou stinnou stránku, vrhli jsme se na podzimní tvoření. Díky němu se u nás k zimnímu spánku uložila parta ježků a mamkám jsme domů přinesli plné košíky (skoro opravdových) hub. Také jsme si vyrazili náležitě zacvičit do pořádné tělocvičny. To vám bylo žůžo – tolik žíněnek a laviček jsme pohromadě snad ještě neviděli. A co teprve, když jsme mohli vyzkoušet kruhy a kladinu, prostě paráda! V říjnu jsme stihli dvakrát navštívit večerní představení v půvabném mladoboleslavském divadle a děti z Veseláčku potěšili svým tanečním vystoupením klienty Modrého kamene i všechny účastníky setkání malotřídních škol (pod záštitou MAP MH) u nás ve Veselé. Zážitkovými programy – Bílá hůl a Černá kavárna trochu jinak – jsme se vžili do situace nevidomého člověka. Dokážeme si teď mnohem více vážit svého zdraví a umíme pomáhat těm, kterým byla tato výhoda odepřena. Nezapomeňme se tedy radovat z obyčejných všedností!

Galerie: Podzimní pel mel z veselé družiny

Po Vánocích zpět do školy

Galerie: Po Vánocích zpět do školy

Abychom se vzájemně povzbudili k učení a nalezli společný prostor pro uplatnění  schopností  a dovedností v rodném jazyce,  zpestřili  jsme  výuku skupinovou prací.  Třeťáčci si vybrali  téma slovních druhů a prvňáčci téma  skládání dvouslabičných slov ze slabik. Učivo si  přece lépe zapamatujeme  během vzájemné spolupráce ve skupině! A ještě, někdy nás baví  se učit i jinak!  Společně jsme komunikovali, diskutovali, vzájemně si pomáhali, bavili se a podporovali  mladší nebo méně jisté kamarády a kamarádky. Tak příště…

 

                                                                      1. V a 3. V ve Veselé

VÁNOČNÍ CHALLENGE 6.-9. tříd

Galerie: VÁNOČNÍ CHALLENGE    Před časem si zástupci jednotlivých tříd 2.stupně vylosovali  svou "výzvu". Tou bylo představení, jaké mají před Vánocemi předvést na sále školy svým spolužákům.   
   V pátek 20.12. se tak skutečně stalo, náročné přípravy přinesly své ovoce. Skvěle jsme se pobavili, takže čas do následujících besídek utekl  skutečně rychle.

   Za úžasné výkony i překonání nervozity moc děkujeme každému účinkujícímu (včetně paní učitelek).

   Velké díky za skvělou přípravu sálu, techniky i ostatních nezbytností patří všem, kdo se na těchto činnostech podíleli, především však manželům Matulovým, bez nichž by realizace této skvělé akce nebyla vůbec možná.

Předvánoční vystoupení

Galerie: O dvanácti měsíčkách

Rozsvícení vánočního stromečku

 

První adventní neděli v podvečer proběhla na náměstí akce k příležitosti rozsvícení vánočního stromu.

Děti ze školní družiny vystoupily se svou zpívanou pohádkou, Dvanáct měsíčků, která měla neuvěřitelných dvacet minut. Před pohádkou zazněly dvě básničky. První básničku krásně přednesl chlapec Péťa, a druhá byla z šuplíku malé autorky Terezky, která ji sama zarecitovala.

Po představení následoval velký potlesk diváků, kteří byli velkou oporou. 

Po pohádce vyzval pan starosta malé zpěváky, aby s ním odpočítali čas rozsvícení vánočního stromu. Děti se svěřeného úkolu zhostily s radostí a nadšením.

Představení mělo velký úspěch. Proto jsme se rozhodly s ním udělat trochu radosti v domově pro seniory Modrý kámen, a tím jsme daly babičkám a dědečkům takový malý předvánoční dárek.

Děkujeme všem za podporu a pomoc při této akci 

                                                                                                 vychovatelky ŠD

Černá kavárna ve veselé družině trochu jinak

 

V návaznosti na předcházející program byl náš další prožitek ve veselé družině už mnohem složitější a vtiskl nám do paměti hluboké poznatky. Všichni jsme si opět nasadili škrabošky na oči a rázem jsme se ocitli v netradiční kavárničce, kde jsme podle hmatu, čichu i chuti museli správně rozeznat, cože jsme si to vlastně objednali. Něco jsme dali na první dobrou, u jiného to byl docela tvrdý oříšek. Také jsme si zkoušeli namazat plátek rohlíku voňavou paštikou - věřte, že udat noži ten správný směr je bez použití zraku fakt fuška. Nakonec nás čekala příprava studeného nápoje a nemít prsty u skleničky na tom správném místě, asi bychom vytopili školu.

 

Cíl obou zážitkových programů byl zaměřen na to, abychom se na chvíli vžili do situace nevidomého člověka. Přestože okolní prostředí dobře známe, nebylo nám moc příjemné mít škrabošky na očích. A představa, že je máme na celý život… Buďme proto vděční za naše zdraví, za naše oči a pomáhejme těm, kteří tuto výsadu nemají.

Galerie: Černá kavárna ve veselé družině

 

Bílá hůl ve veselé družině

 

V rámci zážitkového programu jsme ve veselé družině získali mnoho praktických informací jak pomáhat nevidomému a na chvíli jsme viděli svět z jiného úhlu pohledu. Ocitli jsme se totiž v situaci běžné pro naši kamarádku Terezku – nasadili jsme si škrabošky na oči a hrdinně jsme se vydali do neznámého. Dotykem jsme se pokoušeli rozeznávat znaky v Brailově písmu, prohlédli jsme si hmatové knížky, poznávali jsme obrázky i různé předměty, hráli jsme stolní hry v úpravě pro nevidomé, malovali jsme, učili jsme se podepsat. Pomocí slepecké hole jsme si vyzkoušeli orientaci v prostoru i přesuny v okolí školy. Všichni můžeme s určitostí potvrdit, že jít přímým směrem a vůbec přitom nevidět je pořádná makačka. Terezka s přehledem zvládá nejen chůzi, ale také všechna ostatní úskalí a má náš hluboký obdiv.

Galerie: Bílá hůl ve veselé družině

 

Ukázat starší