Charakteristika školy

Základní charakteristika školy

Základní škola Mnichovo Hradiště, Studentská 895, je samostatným právní subjektem od r.2003. Základní škola je vzdělávacím zařízením zřízeným obcí.

Historie školy

Budova školy byla nově vybudována po 2.světové válce (v letech 1948-1952). Dne 1. září 1953 byla založena v Mnichově Hradišti jedenáctiletá střední škola (JSŠ). Byla zřízena jako jednotný typ všeobecné vzdělávací školy. Vznikla sloučením národní školy (1.stupeň – 1. až 5. třída), která byla do té doby v budově ve Stalingradské (nyní Sokolovské) ulici, s chlapeckou a dívčí střední školou (2. stupeň, pozdější 6. a 9. třída) se sídlem v budově na Vrchlického návrší.

V prvním školním roce měla JSŠ celkem 25 tříd, z toho bylo 11 tříd prvního stupně, 13 tříd 2. stupně a jedna třída 3. stupně.

Dne 1. září 1961 vstupuje v platnost nový školský zákon a dosavadní škola se mění na střední všeobecně vzdělávací školu (SVŠ) o dvanácti postupných ročnících.

Od září 1965 se SVVŠ organizačně odděluje od základní devítileté školy. V současné době probíhá výuka na Základní škole celkem ve 20 třídách a ve 12 třídách na Gymnáziu.

Úplnost a velikost školy

Základní škola je úplná škola s devíti postupovými ročníky. Budovy a prostory školy jsou koncipovány pro 700 žáků. Škola je spádovou školou pro okolní neúplné školy.

Výuka probíhá celkem ve třech budovách. Hlavní budova školy se nachází v klidném prostředí, je obklopena parkem a vlastním sportovním areálem mimo hlavní komunikaci, což umožňuje zajistit bezpečnost dětí i pohybové aktivity v rámci vyučování i během přestávek.

V druhé budově školy na Masarykově náměstí je umístěna část 1. stupně (1. – 3. ročník) a školní družina.

Ve třetí budově ve Veselé (místní část města) sídlí dvě třídy (dvoutřídky) 1. – 4. ročníku a jedno oddělení školní družiny.

Ve školním roce 2021-2022 navštěvovalo školu 567 žáků, z toho první stupeň navštěvovalo 297 žáků ve 14 třídách a druhý stupeň 270 žáků v 11 třídách.

Vybavení školy

Materiální

Škola je dobře vybavena učebnicemi a učebními pomůckami. Na odborné učebny navazují kabinety a bohaté sbírky učebních pomůcek. Škola je vybavena interaktivní technikou (interaktivních tabule a velkoprostorové dotykové displeje na 1. i 2. stupni Zš).  

Hlavní budova školy slouží celému druhému stupni a vyšším třídám prvního stupně (4. a 5. ročník). V této budově sídlí vedení školy, jsou zde všechny odborné učebny a kabinety se sbírkami (fyzika, chemie, přírodopis, zeměpis, dějepis, hudební a výtvarná výchova, cizí jazyky), školní dílna, kuchyňka včetně dvou učeben informatiky. Součástí hlavní budovy je školní jídelna, sál a dvě tělocvičny. V areálu školy se nachází prostorný, nedávno zrekonstruovaný areál školního hřiště, skleník, zahradní domek s keramickou dílnou a venkovní odpočinková plocha, která se využívá při pěkném počasí hlavně o velké a polední přestávce.

Prostorové

Tělocvičny spolu s venkovními hřišti (u hlavní budovy školy ve Studentské ulici a u školy na Masarykově náměstí) slouží potřebám školy i veřejnosti.

V části hlavní budovy má své prostory místní Gymnázium.

První stupeň (1.-3.ročník) sídlí v budově na náměstí. Své prostory zde má rovněž školní družina.

Budovy nejsou bezbariérové.

Technické

Jedna z priorit školy ve výuce i v běžném chodu školy je využití informačních a komunikačních technologií. Z toho vychází i vybavení prostor školy touto technikou. Pro výuku nejen ICT ale i dalších předmětů jsou určeny 2 učebny výpočetní techniky v hlavní budově školy (29 a 12 stanic), v budově na náměstí je v počítačové učebně 20 stanic a ve Veselé 5 stanic. Škola je vybavena interaktivní technikou (9 interaktivních tabulí a 8 velkoprostorových dotykových displejů). Další učebny jsou vybaveny dataprojektorem propojeným s počítačem. Učitelé mají k dispozici počítače ve sborovnách a ve všech učebnách. Pro přípravu na výuku má každý učitel k dispozici svěřený notebook. Žáci mají přístup k internetu a výukové programy jsou využívány při výuce.

Škola po technické stránce disponuje vybavenou učebnou dílen, učebnou domácích nauk (vaření, ruční práce) a keramickou dílnou.

Hygienické

Pro odpočinek a relaxaci slouží od jara do podzimu školní hřiště, školní dvůr s lezeckou a odpočinkovou plochou, atrium a plocha před školou s lavičkami a se stoly pro stolní tenis.

Samozřejmostí je sociální zařízení u sportovního areálu školy (tělocvičny jsou pronajímány organizované veřejnosti, na hřiště má veřejnost volný přístup).

Servisní služby

Školní družina je základním článkem zařízení výchovy mimo vyučování. Má svůj výukový program a celou řadu dalších aktivit, které umožňují žáků užitečně trávit svůj volný čas. Vhodné střídání práce a odpočinek přispívá k odstranění únavy z předchozí práce a odpočinek přispívá k odstranění únavy z předchozí školní činnosti, učí je ušlechtilé zábavě, pomáhá uspokojovat a rozvíjet kulturní potřeby a rozmanité zájmy žáků.

Škola spolupracuje s PPP v Mladé Boleslavi. Škola poskytuje poradenské služby prostřednictvím výchovné poradkyně v oblastech: volby povolání, práce s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami, hodnocení školní zralosti dětí. Ve škole poskytuje své služby rovněž školní psycholožka.

Školní jídelna v budově není přímou součástí školy. Zajišťuje provoz pro  strávníky z řad žáků a zaměstnanců ZŠ, GMH, ZŠ Švermova, ZUŠ.

Charakteristika pedagogického sboru

Personální zabezpečení z hlediska odborné a pedagogické způsobilosti je velmi dobré. Vzhledem k počtu učitelů je zajištěna vysoká aprobovanost vyučovaných předmětů. Chod školy zajišťuje ředitel, zástupci pro 1.stupeň a pro 2.stupeň, řádově 50 pedagogických pracovníků..

Sbor je smíšený s většinovou převahou žen, věkově pestrý - od mladých spolupracovníků až po zkušené kolegy.

Na škole působí výchovná poradkyně a školní psycholožka, která pomáhá aktivně řešit problémy týkající se výchovy a vzdělávání žáků.

Prioritou školy je vzdělávání a výchova žáků podle poznatků o psychosomatickém vývoji dětí a mládeže, tudíž je velký důraz kladen na další vzdělávání pedagogických pracovníků.

Prioritními DVPP jsou psychologie, pedagogika, osobnostní a sociální výchova, primární prevence, moderní metody v didaktice předmětů a v neposlední řadě i práce s výpočetní a komunikační technikou.

Dlouhodobé projekty

Během školního roku tradičně pořádáme řadu akcí – Pojďte s námi za školu, Možná přijde i Mikuláš, Vánoční laťka, Karneval, Malování na silnici, Velikonoční rozjímání, fotbalové turnaje ap. Vedle těchto akcí uskutečňujeme krátké shrnující projekty, které naplňují průřezová témata RVP. V nižších ročnících to bývá pohádkové zaměření, prvoučné zaměření, Čarodějnická výuka, Jarní hrátky pro MŠ. Zaměření těchto krátkých projektů se mění, protože děti očekávají stále něco nového.

Na druhém stupni základního vzdělávání v 6. až 9. ročnících probíhají projekty a dlouhodobé projekty s různým zaměřením.

Projekt  Kalendář událostí , který probíhá ve vyučujícím předmětu Občanská výchova, má tyto cíle:

  • seznámit žáky s osobnostmi světových a našich dějin
  • vést žáky k zodpovědnému postoji k významným událostem našich a světových dějin
  • seznámit žáky s historií našich státních svátků
  • rozvíjet schopnost analyzovat problém
  • upozornit na významné dny ovlivňující světové dění
  • seznámit žáky s historicky památnými místy
  • ukázat žákům rozmanitosti kulturních projevů
  • uvědomění si funkční gramotnosti jako celoživotního vkladu do života

Projekt  Čtu, proto vím a znám.

Jeho cílem je:

  • zvýšit čtenářskou gramotnost
  • naučit se kritickému uvažování nad obsahem textu
  • osvojit si znalost orientačních prvků v textu
  • analýza a syntéza získaných informací
  • zvýšit kvalitu souvislého projevu žáka
  • zlepšení komunikačních dovedností před skupinou žáků
  • osvojit si schopnost vést dialog

Cykloturistický kurz je jednotýdenní projekt, který spadá nejvíce pod předmět Tělesná výchova, ale úzce se dotýká též Výchovy ke zdraví a průřezového témata Osobnostní a sociální výchova.

Je zaměřen na:

  • rozvoj sportovních dovedností
  • rozvoj dovedností zvládat stresové situace
  • komunikaci v kolektivu a spolupráci
  • sebepoznání a sebepojetí
  • rozvoj pozornosti vůči odlišnostem spolužáků
  • správná organizace času
  • dopravní výchovu

Kurz se uskutečňuje každoročně na přelomu května a června. Žáci jsou ubytováni v chatkách v kempu u Komárovského rybníka na Branžeži. Tato lokalita umožňuje zahrnout sportovní činnosti jako je cyklistika, turistika, kanoistika, orientační běh terénem, nácvik sportovní střelby.

Další sportovní akcí, která se řadí mezi projekty je Mnichovohradišťská laťka – soutěž ve skoku vysokém. Jde o jednodenní akci, která se koná každoročně v prosinci. Koná se za účasti místních škol a škol z blízkého okolí. Že tato patří k tradičním, svědčí bohatá účast, každoročně přijede soutěžit na 120 dětí.

Cílem soutěže je reprezentovat školu a rozvíjet spolupráci a dobré vztahy s okolními školami.

Charakteristika žáků

Kromě žáků z Mnichova Hradiště tvoří významnou část žáci z okolních obcí žáků.

Dlouholeté jsou zkušenosti s výukou žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Každému žákovi se SVP je poskytováno jedno z podpůrných opatření v souladu s Vyhláškou č.27/2016Sb, vzdělávání žáků se SVP a žáků nadaných a vždy v nejlepším zájmu žáka.

Veřejnost

Spolupráce s rodiči a jinými subjekty

Rodiče dostávají informace o výsledcích vzdělávání prostřednictvím Bakalářů, na třídních schůzkách, konzultačních dnech, případně osobně či telefonicky dle přání rodičů (zák. zástupců).

Pro rodiče a veřejnost škola každoročně pořádá Den otevřených dveří (1.stupeň), sportovní odpoledne pro předškoláky a malé školáky, dětský karneval, svou tradici má i závod ve skoku vysokém. Možnost seznámit se s prostředím školy mají i dětí z mateřských školek.

Zástupci rodičů žáků jednotlivých tříd tvoří Spolek rodičů a přátel školy. Spolek je vedením školy informována o činnosti školy, o výsledcích vzdělávání, záměrech a dalším rozvoji. Rodiče se též vyjadřují k aktuálním problémům vzdělávání a výchovy dětí.

Na základě zákona č. 561/2004 Sb. byla na škole zřízena Školská rada.

O dění ve škole dává škola pravidelně vědět v měsíčníku Kamelot.                                                     

zpět na Úvod >

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies